Я була там узимку, у період дощів, але країна зустріла нас чудовою погодою. Під час зйомок нашу групу супроводжував спеціаліст історичного комплексу, що був ініціатором розкопок у цих святих місцях. Він розповів, що роботи почалися лише з 1994 року, оскільки територія західного берегу річки межує з кордоном Ізраїлю, і довгий час цей район був закритою військовою зоною, доки сторони не уклали мирну угоду.

За свідченням останніх археологічних досліджень, саме у Віфанії, проповідував і хрестив людей пророк Іоанн Предтеча в останні дні свого служіння, де і за описом біблійних і візантійських текстів, відбулася велика християнська подія. Власне, місце хрещення знаходиться в 10-ти кілометрах від міста Єрихон, одного з найдавніших міст світу, що існує вже понад 10 тисяч років.
Один із схилів гори Неба знаходиться зі сторони Йорданії. Тут завершив свій земний шлях пророк Мойсей після того, як побачив Землю Обітовану. Дійсно знаменний край перед очима, бо стільки ключових точок нашої історії тут відбито! Ось і пагорб Іллі, з якого пророк вознісся в небо на вогняній колісниці. До речі, відомо що спершу люди приймали пророка Іоанна за Іллю.
Дивовижне видовище може спостерігати кожен, хто сюди приїздить. На пагорбі Сермон, кожного ранку близько сьомої години, з’являється хмарина, що спускається до води, пропливає над Єрусалимом, над базилікою, що на горі Cіон, над базилікою біля Храму Гроба Господнього, над базилікою святої Марії та святої Софії, над колишнім преторіумом, де слухалася справа Іісуса Христа. Цю рясну, як дощ росу збирають у посудини. У притулках для бідних на цій воді готується їжа, а хворі нею лікуються.
У Віфанії віднайшли три церкви: три печери і три купелі. Перший монастир у V столітті тут заснував чернець під час свого паломництва. Збереглася оригінальна мозаїка у печері пророка Іоанна, у якій очевидно перебував і Спаситель.
Знаходячись тут, маєш відчуття, яке словами найближче можна передати, як сповідь. Розум стає ясним і спокійним, відкривається усвідомлення власного життя. Люди кажуть, що в цьому місті відпускаються гріхи. Проте, це відомо тільки Богу.
До речі, тут найнижча точка суші на Землі. Багато кисню. Дуже зелено. Природа ідеально влаштована.
…Колись тут зустрілися двоюрідні брати. Іоанн лише на шість місяців старший за Христа. Він вважав себе недостойним навіть шнурки на сандалях Іісуса зав’язати, але Хрещення відбулося, а разом із ним сталося сходження Духа Святого. Початок Початків. У наші дні річка відійшла і зараз місце Хрещення знаходиться на суходолі, на відстані 10-15 метрів від води.
Назва країни походить від найменування ріки, що у перекладі означає «швидкоплинна». Вчені вважають, що з христової ери річка, як мінімум сім разів змінювала своє русло. Зараз вона завширшки п’ять метрів.
У стародавні часи Йордан був повноводним, і взимку виходив з берегів. Тому Іоанн хрестив людей у джерелі. Важко уявити, скільки ніг ступало тою стежиною, що веде до води. Нині у ці місця знову потяглися маси паломників, серед яких сильні світу цього та духовні лідери християн і мусульман. Тут побували Борис Єльцен незадовго до смерті, Володимир Путін, принц Чарльз, папа Іоанн Павло ІІ та інші.
Віфанія — це заповідник площею 10 тисяч кілометрів, який є духовним джерелом. Кілька років тому тут виросла нова церква і найближчім часом будуть побудовані ще, серед яких храм, зведений у рамках діалогу між релігіями.
У Йорданському хашемітському королівстві християнська громада досить потужна і складає шість відсотків населення. Ставлення до свят і храмів тут надзвичайно толерантне. Різдво законодавчо визнане державним вихідним. Мусульмани активно вітають християн.
Коли є добра воля, жити в мирі можливо.
Христос хрещається в ріці Іордан!
Автор: Надія БАЗІВ, журнал "Путь Пилигрима"